Részletek
Szent koronánkat két részből illesztették össze, de hogy ki és mikor, azt ma sem tudjuk pontosan. A koronát a századok folyamán zálogba adták, ellopták, elvesztették és megtalálták, egy fa odvába rejtették, legalább négyszer elásták, egyszer pedig késsel feszegették ki a tokjából. Tizenegyszer hurcolták külföldre, kétszer helyezték múzeumba.
A korona mindent túlélt, és a világon egyedülálló tiszteletben részesül. Nem ismerünk más koronát, amit szentnek neveznének. Magyar király csak az lehetett, akit ezzel a koronával az esztergomi érsek megkoronázott. A Szent Korona-tan szerint pedig a tényleges uralkodó maga a korona, a király csupán a koronázás (és az egyházi felkenés) révén válik az ország első emberévé, az ország területe és szabad polgárai pedig a korona teste.
A híres Munkácsy-életregény, az Ecce homo szerzője, Harsányi Zsolt regényes korona története 1938-as első megjelenése óta most először jelenik meg könyv alakban. A páratlanul izgalmas elbeszélésből kibontakozik a szent korona és a többi koronázási jelvény évezredes története, a Szent Korona-tan formálódása, és persze a századokon át csiszolódott koronázási ceremónia érzékletes leírása.
Kötelező olvasmány a történelem iránt érdeklődőknek!